Blister Ambalaj Kullanım Alanları

Blister Ambalaj Kullanım Alanları

Blister ambalaj , küçük tüketim malları ve eczacılık ürünleri için kullanılan bir plastik ambalaj şeklidir. Çoğunlukla termoform plastiklerden yapılır. Kabarcıklı paketler, karton, alüminyum folyo ve hatta diğer plastik levhaların desteğine sahiptir.

Blister Ambalaj Nerelerde Kullanılır?

Genel olarak birim doz paketleme olarak bilinen blister ambalaj, farmasötik endüstrisinde ilaç ambalajlarında kullanılır. Kabarcıklı ambalajda, ürünü tutan çoklu kaplar veya kabarcıklar oluşturmak için plastik bir levha termoform edilir. Blister ambalaj, sadece ilaçlarda değil, birçok alanda kullanılmaktadır. Kabarcıklı paketler hırsız caydırıcı, kurcalanmaya açık ve iyi koruma sağlayan düşük maliyetli ambalajlardır.

Fiziki ozellikleri      

Blister ambalaj, PVC, PVDC, PCTFE, COP ve diğerleri gibi farklı polimer türlerinden yapılır.

#PVC

PVC veya polivinil klorür en yaygın blister ambalaj malzemesidir . PVC kullanmanın en büyük avantajı düşük maliyetlidir. Kabarcıklı paketler yapmak için 0.25 ila 0.3 mm arası PVC levhalar kullanılır.

#PVDC

PVDC veya poliviniliden klorür, ambalajın bariyer özelliklerini geliştirmek için PVC levhalarla birlikte kullanılır. Bu, oksijen ve nemden mükemmel koruma sağlar.

#PCTFE

Poliklorotrifloroetilen veya PCTFE, blister ambalajlar için başka bir laminat şeklidir. PCFTE öncelikle bir nem bariyeri olarak kullanılır. Tüm polimerlere kıyasla, PCFTE minimum su buharı geçirgenliği ile birlikte gelir.

#COP

COP veya Cyclic olefin polimerlerinin yanı sıra Cyclic olefin kopolimerleri, blister ambalajlarda termoformu geliştirir ve hatta iyi bariyer özellikleri sağlar. COP, polipropilen ve polieten gibi diğer polimerler ile birlikte kullanıldığında, üreticilerin derin ceplere sahip blister ambalajlar yapmalarına izin verir. Bunlar ilaç paketlemede çok önemlidir. Blister ambalaj üreticileri ayrıca PVC, alüminyum ve Polyamid’den yapılmış soğuk formlu ambalajlar kullanır.

Kabarcıklı paketlerin kayda değer fiziksel özellikleri aşağıdaki gibidir:

  • Suya dayanıklılık: Isıyla şekillendirilmiş polimer, iç içerikleri su, su buharı veya diğer herhangi bir sıvıdan korur. Bununla birlikte, tüm ambalajın su geçirmezlik derecesi de arka kapağa bağlıdır. Kabarcıklı ambalaj arka kapak için kağıt bazlı bir tabaka kullanıyorsa, su direnci düşer.
  • Bariyer özellikleri: Blister ambalaj, oksijen ve nemden mükemmel bir bariyer sağlar. Üretim süreci, kabarcıklı ambalajlamayı yapmak için daha fazla polimer katmanı içerdiğinden, bariyer özellikleri artar.
  • UV koruması: Kabarcıklı ambalajın şeffaflığı kontrol edilebilir ve bu nedenle ambalaj içinde ne kadar UV radyasyonu olduğu da kontrol edilebilir. Metalize PVC tüm UV ışınımını tamamen engeller ve bozulabilir maddelerin raf ömrünü arttırır.
  • Damla, çarpma ve çizilmelere karşı koruma: Blister ambalaj, bir ürünü yerinde tutabilir ve düşmelerden veya kazalardan kaynaklanan darbelerden koruyabilir. Sert dış polimer katmanı ayrıca ürünü çiziklerden korur.
  • Tamper Evident: Blister ambalajların tekrar kullanımı çok zordur. Bir kabarcıklı paket açıldıktan sonra, kolayca kapatılamaz. Ayrıca, uygulamaya bağlı olarak, kabarcıklı paketlerin açılması da oldukça zor olabilir ve kesici aletler gerektirir.
  • Yüksek Ürün Görünürlüğü: Blister ambalajlar ürünün görünmesini sağlar. Bu, tüketicinin ürün satın alırken iyi bilgilendirilmiş seçimler yapmasını sağlar. İlaçlara gelince, kabarcıklı paketler, kullanıcıların doğrudan kapsül veya tablete bakmalarına izin verir. Bu, ilaçları tanımlamayı çok daha kolaylaştırır.

Blister Ambalaj Çeşitleri

Kabarcıklı paketler çoklu tiplerde gelir. Bunlar:

Termoform Blister Paketleri

Termoform blister ambalajları en yaygın olanlarıdır. Isıyla şekillendirilebilir kabarcıklı paketleme işlemi , bir plastik levha veya polimer tabakasını, bir kalıp kullanılarak oluşturulabilecek bir sıcaklığa ısıtmayı içerir. Termoform blister tepsiler ilaç ve gıda ambalajlarında kullanılır.

Yüz Mühür Blister

Bu ambalajlama biçiminde, ürünün şekline sahip biçimlendirilmiş bir plastik tabaka bir kartona ısıyla kapatılmıştır. Tam yüzlü bir sızdırmazlık blisteri, plastik ambalajı, ambalajın kenarından kenarına kadar sahiptir.

Kapana kısılmış Blister

Bu tip paketleme, kalıp kesilmiş kartonun içinde sıkışmış tek bir ısıl şekillendirilmiş levha kullanır. Bunun için herhangi bir sızdırmazlık aracı gerekmez.

Tam Kart Blister

Burada, kabarcık her taraftan uzanmakta ve kağıt kapağının etrafına sarılmaktadır.

İstiridye Kabuğu

Kapaklı, menteşeli bir termoform plastik levha kullanan bir ambalaj şeklidir. Bu genellikle daha ağır malları paketlemek için kullanılır. Bu tip blister ambalajlar tekrar kullanılabilir. Menteşe yerine iki plastik levha kullanan iki parçalı bir kapak da mevcuttur. Üç katlı bir kapak, ürünlerin mağaza raflarında dik durmasını sağlayan bir alt ayağa sahiptir.

Cilt paketleme

Bu imalat tekniği kabarcıkları oluşturmak için ısıtma ve vakum kullanır. Ürünlerin kendisi kalıp olarak kullanılır. Ürün ısıtılmış plastik tabakalar arasına sıkıştırılır ve orta kısımdaki hava vakumlanır.

Blister Ambalajın Kullanımı

Blister ambalaj, birçok endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. İlaç ve gıda endüstrisi çoğunlukla kullanır. Ancak, elektronik, ev geliştirme araçları, kırtasiye ve daha fazlasını paketlemek için de kullanılır.

Blister Ambalajın Artıları ve Eksileri

Daha önce de belirtildiği gibi düşük maliyetli bir ambalajlama çözümü olarak sayısız avantaja sahip olmasına rağmen, kötü uygulanmış blister ambalajlar çoğu zaman sargı öfkesine neden olmuştur. Kabarcıklı ambalaj, ambalajın ısıyla kapatılması için uygun bir sızdırmazlık aracı gerektirir. Bu tip paketleme için kullanılan metalize plastik levhaların geri dönüşümü zordur. Ayrıca, bir kabarcıklı ambalajın korunmasının ne kadar etkili olduğu, kullanılan desteğe çok bağlı olacaktır.

Hemen Arayın