Blister Ambalaj Nedir?

Blister Ambalaj 0 554 884 02 17

Termoform plastik ambalajlar (blister) belli başlı üç aşamada meydana getirilmektedir. Birinci aşama plastik taşıyıcı katman (web) ekstrüde edilip rulo haline getirilir. İkinci aşamada rulodan alınan plastik katman (web) ısıl şekillendirme makinesinde ısıtılarak daha henüz yumuşak kıvamdayken kalıpla preslenerek ya da derin çekme metodu ile şekillendirilip soğutulur. Soğutulduktan sonra ortaya çıkan AMBALAJ, tepsi, tava kâseler kesilir ve levhanın geri kalanı ekstrüzyon aşamasına geri gönderilir. Üçüncü aşama ise hazırlanmış paketlerin üzerine baskı yapılır.Isı yöntemiyle şekillendirilen, kapaklı kâseler, yoğurt, dondurma ve çeşitli tatlıların dâhil olduğu süt ürünlerinin deterjan gibi ürünlerin tüketici ambalajı olarak kullanılmaktadır. Tepsiler ise genellikle et, et ürünleri ve meyveler için perakende ambalaj görevi yapmaktadır. Blister çeşitleri; Yapıştırmalı Blister, Kıvırmalı Blister, Kilitli Blister, Frekans Blister’dir.

 HIPS (Yüksek Darbelere Dayanıklı Polistren) Kaplar, Tespsiler: Isıl olarak şekillendirme özelliği iyi olan HIPS’den termoform yöntemiyle üretilen kap, tepsi, tava tipi ambalajlarının dayanıklılığı yeterlidir. HIPS kap ve tepsiler yoğurt, peynir, tarama, dondurma ve çeşitli tatlıların ambalajı olarak kullanılır.

PS (Polistren Köpük) Ambalajlar: Çok hafif ve yoğunluğu az, iyi bir ısı yalıtım özelliği olan PS’den üretilen tepsiler kırılgan olduğu için kullanım alanı oldukça kısıtlıdır. Bu ambalajlar, et ve et ürünleri ile yumurta için perakende satış ambalajları olarak kullanılır.

PVC (Polivinilklorid) Kap ve Tepsiler: Oldukça iyi kimyasal dayanıklılığa sahip, sağlam, çok berrak ve kolay renklendirilebilen ve yağlara karşı iyi bir engel sağlayan PVC’den üretilen kap ve tepsiler margarin, tereyağ, reçel, marmelat, taze et ve et ürünleri, çeşitli çikolataların ambalajı olarak kullanılır. Gıda ambalajı olarak kullanılacak ise bu kabın gıda ile doğrudan temas etmesi uygun nitelikte PVC’den üretilmelidir.

PP (Polipropilen) Kaplar: Isıl şekillendirme uygulamalarında oldukça yeni olan PP, HIPS ile rekabet halindedir. PP levhasının hem ekstrüde edilmesi hem de ısıl olarak şekillendirilmesi daha yavaştır ve bu nedenle HIPS’ dan daha pahalıdır. Isıl olarak şekillendirilen HIPS ve PP ambalajları arasındaki fiyat farkı bütün dünya pazarlarında çok büyük değişiklik gösteren ham madde fiyatlarına bağlıdır. Ancak PP’in, yüksek ısıya dayanıklılığı (120 � 140 °C), su buharı ve oksijen karşı iyi engelleme özelliğinin olması ve kimyasal maddelere karşı direnç gibi özellikleri, ısıl olarak şekillendirilen ambalajlar içinde en kalitelisini yapmaktadır.

CPET Kristalize Polyester Kap ve Tepsiler: CPET, kap ve tepsiler yenidir. Bu kaplar, pahalı gıda ürünlerinin ambalajı olarak kullanılır, CPET tepsiler, alüminyum tepsilere bir seçenek olarak ortaya çıkmıştır.

 Belce Plastik Firması olarak, Tepsiler genellikle uygun bir plastik filmle ya elle ya da otomatik makineyle shrink ya da stretch sargılama şeklinde kapatılmaktadır. Tava ve kâseler elle ya da otomatik makinelerle doldurularak kapatılır. Bunun için üç metod vardır:

  1. Alüminyum folyo ya da plastik film dolu ambalajın üzerine ısıl olarak yapıştırılır. Eğer bu kapatma yöntemi uygulanacak ise tava ya da kâse kenarının tasarımında bu yöntem göz önünde bulundurulmalıdır. Herhangi bir ambalaja ısıl yapıştırma yöntemiyle kapak kapatma genellikle porsiyonluk yoğurt ve tatlı kâselerinde kullanılır.
  2. Isıl olarak şekillendirilen plastikten sıkı geçen bir kapak doldurulan ambalajların üzerine ya elle ya da makineyle kapatılır. Sıkı bir şekilde geçirilen geçme kapaklar ambalajı yeniden kapatılabilir yapar.
  3. Tava ve kaseler ısıl olarak yapıştırıldıktan sonra geçine kapak üzerine kapatılır. Bu tür bir kapatma yöntemi genellikle reçel, peynir ve benzeri uzunca bir sürede kullanılan gıda maddeleri ambalajında kullanılır. Yapıştırılan fleksibl folyo ambalajın kurcalanıp kurcalanmadığını belirlerken, geçme kapak ambalajın yeniden kapatılabilmesini sağlar.

Isıl Olarak Şekillendirilen Kapların Sağlanmasında

Belirlenmesi Gereken Temel Kriterler

Isıl olarak şekillendirilmiş tepsi, tava ve kâseler genellikle profesyonelleşmiş bir üreticiden hazır olarak satın alınması faydalı olacaktır. Çünkü yeni üretilecek bir kap için daima bir kalıba gereksinim vardır (bu da maliyet demektir) . Uzun süreli ve sık yapılan üretimler için çelikten yapılmış kalıplar kullanılır. Çelik kalıplar, çok sağlam olmakla beraber maddi fiyatı oldukça yüksektir. Kısa süreli üretimler için ahşap, alüminyum ya da reçine kalıplar kullanılır. Bu tip kalıplar, çelik kalıplardan daha ucuz olmakla beraber kullanım ömürleri kısıtlıdır. Termoform kapların maliyetinin önemli bir bölümünü, kalıp üretimi maliyeti oluşturur. Ancak bu tür ambalajlarda uzun süreli üretimlerde yeni bir kalıpla çalışmak, yani standart ambalajlar dışında yeni bir kap üretmek olacaktır. Aksi takdirde maliyeti mümkün olduğu kadar aza indirgemek amacıyla standart tepsi, tava ve kaselerden kullanmak daha doğru olacaktır. Bu standart ürünlere, ayrıca ambalaj tüketicisinin ihtiyacına göre uygulanmaktadır. Belce Plastik Firması olarak, kullanıcının standart boyutlar kullanılması tavsiye etmekteyiz.

  • Kalıptan çıkarmayı kolaylaştırmak, depolama ve taşımacılıkta üst üste bulundurmak için tepsi, tava ve kâseler konik olmalı (konik olanlar iç içe geçeceğinden silindirik olanlardan daha ucuza taşınır).
  • Malzeme dağılım kalınlığının mümkün olduğu kadar eşit olabilmesi için ambalajın yüksekliği asla kenar çerçeve çapından daha yüksek olmamalıdır.
  • Tasarımı (ambalajın köşeleri keskin, sivri olmamalıdır).
  • Kullanılacak plastik malzeme ambalajlanacak ürünle uygun olmalıdır. Ambalajlanacak ürünün özelliğine göre plastik hammaddesi seçilmelidir.
  • Ambalajı kapatma yöntemi de daima göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Kapak seçimi de ürün ve ambalaj ve kapatma sistemine bağlı olarak gerçekleştirilmelidir.
  • Isıl olarak şekillendirilmiş ambalajlara kuru ofset yöntemiyle 4 ya da 6 renkli makinelerde baskı uygulanır ve basılacak grafikler karmaşık fotoğraf vb.uygulamalar olmamalıdır.
Hemen Arayın